Flavours In The Mix
Lemon 1 kilo bag
SKU: W35882
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Lemon Flavour. 1 kilo cello bag
The perfect amount of pucker. Real lemon flavorings give these beans their tasty tartness.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, lemon puree, acidity regulators (E325, E330), glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, concentrates of (apple, pumpkin, turmeric) for colour, colour (E172).
Nutritional Facts
Lemon
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1557kJ/366kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.13 g |