Flavours In The Mix
Lemon Lime 1 kilo bag
SKU: W35862
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Lemon Lime Flavour. 1 kilo cello bag
The citrus match made in heaven and made with real lime juice concentrate.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, acidity regulators (E325, E330), lemon puree, lime juice concentrate, glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, colour (E172), concentrates of (turmeric, spirulina) for colour.
Nutritional Facts
Lemon/Lime
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1566kJ/368kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.16 g |