Flavours In The Mix
Ice Cream Mix 70g Bag
SKU: W42379
£2.30
Flavours In The Mix
Description
70g Grab 'n Go bag. All your creamy dreamy ice cream parlour favourites.
Flavours: Apple Pie, Birthday Cake, Chocolate Chunk, Orange Sherbet, Strawberry, Vanilla.
Contents are random and may not contain every flavour
Flavours: Apple Pie, Birthday Cake, Chocolate Chunk, Orange Sherbet, Strawberry, Vanilla.
Contents are random and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, strawberry puree, Chocolate (sugar, cocoa mass, cocoa butter), glazing agents (E904, E901, E903), orange puree, flavourings, cocoa powder, acidity regulator (E330), concentrates of (carrot, apple, black currant, pumpkin, spirulina, hibiscus, turmeric) for colour, salt, colours (E172, E150a), vanilla beans, ground cinnamon, tapioca dextrin.
Nutritional Facts
Ice Cream Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1560 kJ/367 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |