Harry Potter™ Milk Chocolate Butterbeer™ cream filled bar 53g
SKU: WHP64170
Description
Harry Potter™ Butterbeer cream flavour Milk Chocolate Bar (Alcohol Free)
Introducing a wonderfully crafted milk chocolate bar with a delicious creamy Butterbeer flavour filling. Detailed barrel-shape formed on each of the six squares. A delicious gift for Harry Potter and chocolate fans alike.
Discontinuing Item BBD: 12.03.26
Introducing a wonderfully crafted milk chocolate bar with a delicious creamy Butterbeer flavour filling. Detailed barrel-shape formed on each of the six squares. A delicious gift for Harry Potter and chocolate fans alike.
Discontinuing Item BBD: 12.03.26
Specification
Certified OU D Kosher
Contains Milk and Soy
Ingredients
INGREDIENTS: Milk chocolate 90% (sugar, cocoa butter*, whole milk powder, cocoa mass*, emulsifier: E322 (soy), vanillin flavor, flavouring, vegetable oil (palm oil**, palm kernel oil**), nonfat milk powder, sunflower lecithin, sunflower oil, salt, fruit and vegetable concentrates (pepper, spirulina, apple, carrot, radish, black currant), acidity regulator (E330). Chocolate contains cocoa solids 25% minimum and milk solids 14% minimum. **Responsibly-sourced.
ALCOHOL FREE!
Nutritional Facts
HP Butterbeer Chocolate Bar
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2337kJ/561kcal |
| Fat | 36 g |
| of which Saturates | 22 g |
| Carbohydrates | 5 g |
| of which Sugars | 51 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.22 g |