Harry Potter™ ButterBeer™ Chewy Sweets 12x59g Multibuy
SKU: WHP73322x12
Was £40.80
Now £36.72
Description
MULTIBUY Save 10% off RRP 12 x 59g Bags
BRAND NEW-JUST IN!! Harry Potter™ Butterbeer™ Chewy Candy
BRAND NEW-JUST IN!! Harry Potter™ Butterbeer™ Chewy Candy
Jelly Belly has really put their magical kitchens to work to bring you Harry Potter Butterbeer chewy candy!
Raise a glass with this sweet and iconic wizarding drink! Butterbeer chewy candy in a fun tankard shape tastes just like the real thing served at The Three Broomsticks™
As delicious as they are entertaining! Our gummies make the perfect soft chew treat.
Raise a glass with this sweet and iconic wizarding drink! Butterbeer chewy candy in a fun tankard shape tastes just like the real thing served at The Three Broomsticks™
As delicious as they are entertaining! Our gummies make the perfect soft chew treat.
ALCOHOL FREE!
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified potato starch, water, flavourings, colour (E150a), Coating (non hydrogenated canola oil), glazing agent (E903) concentrate of Turmeric for colour.
Nutritional Facts
Harry Potter Butterbeer
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1374kJ/323kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 81 g |
| of which Sugars | 55 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.36g |