Flavours In The Mix
Blueberry 1 kilo bag
SKU: W35989
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Blueberry flavour. 1 kilo cello bag.
Enjoy the taste of fresh-picked blueberries. Deliciously flavored with real blueberry puree.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, blueberry puree, concentrate of (spirulina) for colour, acidity regulator (E330), glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, colour
(E172).
Nutritional Facts
Blueberry
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1510kJ/355kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 89 g |
| of which Sugars | 65 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |