Flavours In The Mix
Ice Cream Mix 12x70g Bag Multibuy (840g)
SKU: W42379x12
Was £27.60
Now £24.84
Flavours In The Mix
Description
70g Grab 'n Go bags of our dreamy creamy Ice Cream Mix. MULTIBUY Save 10% off RRP!
Flavours: Apple Pie, Birthday Cake, Chocolate Chunk, Orange Sherbet, Strawberry, Vanilla.
Contents are random and may not contain every flavour
Flavours: Apple Pie, Birthday Cake, Chocolate Chunk, Orange Sherbet, Strawberry, Vanilla.
Contents are random and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, strawberry puree, chocolate (sugar, cocoa mass, cocoa butter), glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, cocoa powder, acidity regulators (E330), orange puree, fruit and vegetable concentrates (carrot, apple, black currant, pumpkin, spirulina, hibiscus), salt, colours (E172, E150a, E100), vanilla beans, ground cinnamon, tapioca dextrin.
Nutritional Facts
Ice Cream Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1531 kJ/360 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 66 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.04 g |