Flavours In The Mix
Cocktail Mix Gift Box 12x125g Multipack
SKU: W-74751x12
Was £78.00
Now £70.20
Flavours In The Mix
Description
12 Unit Multipack Case Offer.
Jelly Belly doffs its hat to the classic cocktail.
Inspired by the most elegant of shaken, stirred and poured cocktails, Jelly Belly bean mixologists blended the finest ingredients in the perfect balance to transport you to the golden age of the cocktail. They left out the distilled spirits so these "mocktails" have all the flavours and none of the hangover. Presented in a stylish new design gift box.
The flavours: Gin & Tonic, Margarita, Mimosa. Moscow Mule, Strawberry Daiquiri.
Each presented in it's own compartment.
Jelly Belly doffs its hat to the classic cocktail.
Inspired by the most elegant of shaken, stirred and poured cocktails, Jelly Belly bean mixologists blended the finest ingredients in the perfect balance to transport you to the golden age of the cocktail. They left out the distilled spirits so these "mocktails" have all the flavours and none of the hangover. Presented in a stylish new design gift box.
The flavours: Gin & Tonic, Margarita, Mimosa. Moscow Mule, Strawberry Daiquiri.
Each presented in it's own compartment.
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Alcohol Free
Ingredients
Ingredients Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, acidity regulators (E325, E330, E331), strawberry puree (0.70%), lemon puree (0.26%), glazing agents (E901, E903, E904), orange puree (0.20%), fruit and vegetable concentrates (carrot, apple, spirulina, black currant), colours (E100, E150a, E162, E172), tapioca dextrin
Nutritional Facts
Cocktail Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1530 kJ/360 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.08 g |