Flavours In The Mix
Top Banana 1 kilo bag
SKU: W35894
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Top Banana Flavour. 1 kilo cello bag
So delicious, you'll want to eat a bunch. Flavored with real banana puree.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, banana puree, flavourings, glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (apple, pumpkin, turmeric, carrot, hibiscus) for colour, acidity regulators (E296, E330), colour (E172).
Nutritional Facts
Top Banana
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1535kJ/361kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 66 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |