Sport Beans Assorted Caddy (24x28g)
SKU: W72608
£42.00
Description
24 individual resealable packets of Assorted Mix Sport Beans conveniently packaged in their own caddy for ease of storage. Flavours: Orange, Lemon-Lime, Fruit Punch & Raspberry.
Each packet contains added Vitamins B & C and provides 25g or Carbohydrate and 120mg of Electrolytes.
"Portable Power" at your fingertips!
Best Before: 04.03.2026
Each packet contains added Vitamins B & C and provides 25g or Carbohydrate and 120mg of Electrolytes.
"Portable Power" at your fingertips!
Best Before: 04.03.2026
Specification
All Natural Flavours & Colours
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Cane sugar, glucose syrup, acidity regulators (E325, E330, E331, E332), gelling agent (E440), raspberry puree, apple juice concentrate, orange puree, flavourings, lime juice concentrate, lemon puree, salt, glazing agents (E901, E903, E904), fruit and vegetable concentrates (apple, carrot, grape), color (E100), ascorbic acid (vitamin C), niacinamide (vitamin B3), thiamine hydrochloride (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2).
Nutritional Facts
Sport Beans Assorted
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1496kJ/352 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 88 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.71g |