Flavours In The Mix
Liquorice 70g Bag
SKU: W42314
£2.30
Flavours In The Mix
Description
Individual Liquorice (Licorice) flavour 70g Grab n' Go resealable bag!
The first liquorice candy was really an attempt by an English pharmacist to disguise the bitter flavour of medicine.It tasted so good he took the medicine out and made a candy. This traditional
Liquorice sweet brings back childhood memories ...and creetes new ones.
BBD 23.08.26 Discontinuing Line
The first liquorice candy was really an attempt by an English pharmacist to disguise the bitter flavour of medicine.It tasted so good he took the medicine out and made a candy. This traditional
Liquorice sweet brings back childhood memories ...and creetes new ones.
BBD 23.08.26 Discontinuing Line
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, fruit and vegetable concentrates (pumpkin, spirulina, carrot), glazing agents (E901, E903, E904), colours (E153, E172), flavourings, acidity regulator (E330). Store in cool, dry place.
Nutritional Facts
Liquorice
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1562kJ/368kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |