Flavours In The Mix
Hot Cinnamon! 1 kilo bag
SKU: W36078
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Hot Cinnamon Flavour. 1 kilo cello bag
We turned up the heat. Flavored with real cinnamon, this bean's fiery flavor bites back with a delectable spice that's just right.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, acidity regulator (E334), concentrates of (carrot, turmeric, apple) for colour, colour (E172).
Nutritional Facts
Hot Cinnamon!
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1569kJ/369kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |