Harry Potter HUFFLEPUFF Crest Tin™ 28g
SKU: W62236-H
£4.99
Description
NEW!! 2025 DESIGN JUST IN!! Harry Potter™ Crest Tin: HUFFLEPUFF 28g Tin
Represent your house with these unique tins! What House to you belong to?
Inside our fabulous Hufflepuff house crest tin you'll find 28g of Lemon Drop flavour Jelly Belly jelly beans.
Also available:
Green Apple for House Slytherin
Blueberry for House Ravenclaw
Very Cherry for House Gryffindor
Represent your house with these unique tins! What House to you belong to?
Inside our fabulous Hufflepuff house crest tin you'll find 28g of Lemon Drop flavour Jelly Belly jelly beans.
Also available:
Green Apple for House Slytherin
Blueberry for House Ravenclaw
Very Cherry for House Gryffindor
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Lemon: Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, lemon puree, acidity regulators (E325, E330), glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, concentrates of (apple, pumpkin, turmeric) for colour.
Nutritional Facts
Lemon
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1557kJ/366kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0.13 g |
| Salt | 0.14 g |