Flavours In The Mix
Bubble Tea 28g Bag
SKU: W79035
£0.95
Flavours In The Mix
Description
The perfect flavour balance of tea, tapioca and sweetness of Bubble (Boba) Tea in jelly bean form in handy snack pack size.
Flavours: Mango Milk Tea, Taro Milk Tea, Matcha Milk Tea, Strawberry Milk Tea, Thai Milk Tea. (DAIRY FREE!)
Flavours: Mango Milk Tea, Taro Milk Tea, Matcha Milk Tea, Strawberry Milk Tea, Thai Milk Tea. (DAIRY FREE!)
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (carrot, spirulina, apple, black currant, turmeric, hibiscus) for colour, salt, acidity regulators (E330), colour (E172).
Nutritional Facts
Bubble Tea Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1556kJ/366 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.06 g |