Flavours In The Mix
Bubble Gum 1 kilo bag
SKU: W35923
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Bubble Gum flavour. 1 kilo cello bag
This bean has everything but the bubble! Taking a trip down memory lane has never tasted so good.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, colours (E162, E172), concentrates of (carrot, apple, black currant) for colour.
Nutritional Facts
Bubble Gum
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1570kJ/369kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |