Flavours In The Mix
Bertie Bott’s Every Flavour Beans™ 54g Bag Multipack (648g)
SKU: WHPC42500
Was £43.20
Now £38.88
Flavours In The Mix
Description
Harry Potter™ Bertie Botts Every Flavour Beans™ .
12x54g Bag Multipack Offer
12 x 54g bags of jelly beans blended with some decidedly weird and downright wild flavour ones! It's confectionery magic!
54g Bag Mix
• Banana • Black Pepper • Blueberry • Booger • Candyfloss • Cherry • Cinnamon
• Dirt • Earthworm • Earwax • Grass • Green Apple • Lemon • Marshmallow
• Rotten Egg • Sausage • Soap • Tutti-Fruitti • Vomit • Watermelon
NB. Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
12x54g Bag Multipack Offer
12 x 54g bags of jelly beans blended with some decidedly weird and downright wild flavour ones! It's confectionery magic!
54g Bag Mix
• Banana • Black Pepper • Blueberry • Booger • Candyfloss • Cherry • Cinnamon
• Dirt • Earthworm • Earwax • Grass • Green Apple • Lemon • Marshmallow
• Rotten Egg • Sausage • Soap • Tutti-Fruitti • Vomit • Watermelon
NB. Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, blueberry puree, glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, acidity regulators (E330, E325, E334, E296), banana puree, concentrates of (spirulina, carrot, apple, black currant, pumpkin, turmeric, hibiscus) for colour, lemon puree, watermelon juice concentrate, cherry juice concentrate, apple juice concentrate, salt, colours (E162, E150a, E153), black pepper, tapioca dextrin.
Nutritional Facts
Bertie Bott's Every flavour beans
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1547kJ/364kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 66 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.1 g |