Flavours In The Mix
200g Sour Mix Gift Gable Gift Box
SKU: W62256
£6.75
Flavours In The Mix
Description
The newest kids on the block; our beautifully stylish Gable boxes make the perfect gifts. With their luxurious high end gold embossing they look as good as the delicious candies inside.
200g of Sour Mix : Sour Apple, Sour Cherry, Sour Grape, Sour Lemon, Sour Orange.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
200g of Sour Mix : Sour Apple, Sour Cherry, Sour Grape, Sour Lemon, Sour Orange.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, acidity regulators (E297, E325, E330, E331), apple juice concentrate, grape juice concentrate, cherry juice concentrate, lemon puree, fruit and vegetable concentrates (carrot, spirulina, apple, black currant, pumpkin), glazing agents (E901, E903, E904), orange puree, flavourings, colours (E100, E172).
Nutritional Facts
200g Sour Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1513 kJ/356 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 89 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.17 g |