Flavours In The Mix
Cotton Candy 70g Bag
SKU: W42311
£2.30
Flavours In The Mix
Description
Cotton Candy Individual flavour 70g Grab n' Go re-sealable bag!
What trip to an amusement park would be complete without a face full of cotton candy?
This flavour is something to sink your teeth into, offering a sweet taste of nostalgia.
What trip to an amusement park would be complete without a face full of cotton candy?
This flavour is something to sink your teeth into, offering a sweet taste of nostalgia.
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, acidity regulator (E330), glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, colours (E162, E172), concentrates of (black currant, carrot, turmeric) for colour.
Nutritional Facts
Cotton Candy
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1571kJ/370 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |