Flavours In The Mix
Liquorice Gift Pail 500g
SKU: WLP500
£14.00
Flavours In The Mix
Description
It may be dark but there's nothing mysterious about this perennial favourite. Liquorice flavour beans presented in a pretty gold gift pail. A perfect gift for fans of the flavour.
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, fruit and vegetable concentrates (pumpkin, spirulina, carrot), glazing agents (E901, E903, E904), colours (E153, E172), flavourings, acidity regulator (E330).
Nutritional Facts
Liquorice
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1536kJ/362kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |