Flavours In The Mix
Caramel Popcorn 1 kilo bag
SKU: W36060
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Caramel Popcorn. 1 kilo cello bag
A partnership made in heaven. Sweet caramel and buttery popcorn.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (apple, pumpkin, carrot) for colour, salt, colour (E172).
Nutritional Facts
Caramel Popcorn
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1557kJ/366kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.07 g |