Flavours In The Mix
Vanilla 1 kilo bag
SKU: W35805
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Vanilla Flavour. 1 kilo cello bag
A jelly bean that tastes just like a vanilla bean.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, vanilla beans, colour (E172
Nutritional Facts
Vanilla
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1547kJ/364cal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |