Flavours In The Mix
Raspberry 1 kilo bag
SKU: W35404
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Raspberry Flavour. 1 kilo cello bag
Enjoy the fresh-picked taste of real raspberry puree.
Approximately 880 beans per kilo.
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, raspberry puree, acidity regulator (E330), glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (carrot, apple, black currant, turmeric) for colour, flavouring, colour (E172).
Nutritional Facts
Raspberry
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1542kJ/363kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 66 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |