Flavours In The Mix
Mango 1 kilo bag
SKU: W35856
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Mango Flavour. 1 kilo cello bag
Fresh and sweet. Tropical island goodness flavored with real mango puree.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, mango puree, acidity regulators (E330, E325, E331), mango juice concentrate, flavouring, glazing agents (E904, E901, E903), colour (E172), concentrates of (apple, pumpkin, turmeric, spirulina) for colour.
Nutritional Facts
Mango
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1538kJ/362kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 66 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.26 g |