Flavours In The Mix
Liquorice 1 kilo bag
SKU: W35440
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Liquorice Flavour. 1 kilo cello bag
Indulge in the unmistakable flavor that balances sweet with spice. Our traditional taste comes from real liquorice.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
BBD: 25.11.26
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (pumpkin, spirulina, carrot) for colour, colours (E153, E172), flavourings, acidity regulator (E330).
Nutritional Facts
Liquorice
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1562kJ/368kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |