Flavours In The Mix
Crushed Pineapple 1 kilo bag
SKU: W35907
Was £27.00
Now £24.00
Flavours In The Mix
Description
Crushed Pineapple Flavour. 1 kilo cello bag
Like a private Island for your taste buds. Flavored with real pineapple juice for sweet tropical goodness.
Approximately 880 beans per kilo
Colour as represented is as accurate as possible, depending on your video and/or monitor settings
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, pineapple juice concentrate, acidity regulator (E330), glazing agents (E904, E901, E903), flavouring, colour (E172), concentrate of (turmeric) for colour.
Nutritional Facts
Pineapple
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1569kJ/369kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |