Flavours In The Mix
Bertie Bott’s Every Flavour Beans™ 125g Gift Box
SKU: WHP74726
£11.00
Flavours In The Mix
Description
Harry Potter™ Bertie Botts Every Flavour Beans™
Only the bravest of witches and wizards will dare to try Bertie Bott's Beans. With magically delicious and deviously strange flavours like earthworm, cinnamon, dirt and rotten eggs. They're sure to cast a spell on you.
Our fabulous Harry Potter 125g Gift Box with 10 compartments of the famous Harry Potter Bertie Botts flavours - confectionery ....It's magic at it's best!
Harry Potter™ Bertie Botts Every Flavour Beans™ 125g Gift Box
• Black Pepper • Booger • Dirt • Earthworm • Earwax
• Grass • Rotten Egg • Sausage • Soap • Vomit
Only the bravest of witches and wizards will dare to try Bertie Bott's Beans. With magically delicious and deviously strange flavours like earthworm, cinnamon, dirt and rotten eggs. They're sure to cast a spell on you.
Our fabulous Harry Potter 125g Gift Box with 10 compartments of the famous Harry Potter Bertie Botts flavours - confectionery ....It's magic at it's best!
Harry Potter™ Bertie Botts Every Flavour Beans™ 125g Gift Box
• Black Pepper • Booger • Dirt • Earthworm • Earwax
• Grass • Rotten Egg • Sausage • Soap • Vomit
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, glazing agents (E904, E901, E903), concentrates of (apple, spirulina, carrot, pumpkin, black currant, hibiscus, turmeric) for colour, salt, acidity regulators (E330), black pepper, colours (E150a, E153), tapioca dextrin.
Nutritional Facts
Bertie Bott's Every flavour beans
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1547kJ/364kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 65 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.06 g |