Flavours In The Mix
Sours Mix 100g Box
SKU: W72186
£3.50
Flavours In The Mix
Description
Pucker up! 100g Flip Top Box of deliciously sprightly Sour Mix flavours:
Sour Apple, Cherry, Grape, Lemon & Orange
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Sour Apple, Cherry, Grape, Lemon & Orange
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, acidity regulators (E297, E325, E330, E331), apple juice concentrate, grape juice concentrate, cherry juice concentrate, lemon puree, fruit and vegetable concentrates (carrot, spirulina, apple, black currant, pumpkin), glazing agents (E901, E903, E904), orange puree, flavourings, colours (E100, E172).
Nutritional Facts
Sours Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1513 kJ/356 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 89 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.17 g |