Flavours In The Mix
10 Assorted Fun Size Bag 28g MultiPack (840g)
SKU: W-79060x30
Was £28.50
Now £25.64
Flavours In The Mix
Description
28g x 30 bags Mulipack Offer.
Great for events, gatherings, parties! Just the right amount per pack for a treat or to fill that snack attack hole!
Mix: Berryblue, Coconut, Green Apple, Juicy Pear, Lemon, Tangerine, Pomegranate, Strawberry Daiquiri, Tutti-Fruitti, and Very Cherry.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Great for events, gatherings, parties! Just the right amount per pack for a treat or to fill that snack attack hole!
Mix: Berryblue, Coconut, Green Apple, Juicy Pear, Lemon, Tangerine, Pomegranate, Strawberry Daiquiri, Tutti-Fruitti, and Very Cherry.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, blueberry puree, acidity regulators (E296, E325, E330), flavourings,
banana puree, lemon puree, pear juice concentrate, concentrates of (spirulina, apple, carrot, black carrot, black currant, pumpkin, purple carrot, hibiscus), glazing agents (E901, E903, E904), watermelon juice concentrate, tangerine juice concentrate, cherry juice concentrate, apple juice concentrate, colours (E100, E160a, E162,
E171), coconut, thickener (tapioca dextrin).
Nutritional Facts
28g 10 Assorted Mix
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1530kJ/360kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 90 g |
| of which Sugars | 61 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.07 g |