Flavours In The Mix
Fruit Mix Fun Size Bag 28g
SKU: ITB79059
£0.95
Flavours In The Mix
Description
Perfect Pocket Size 28g bag of Fruit Mix.
Mix: Blueberry, Grape, Juicy Pear, Lemon, Peach, Pink Grapefruit, Raspberry, Top Banana, Very Cherry, Watermelon.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Mix: Blueberry, Grape, Juicy Pear, Lemon, Peach, Pink Grapefruit, Raspberry, Top Banana, Very Cherry, Watermelon.
Contents are randomly assorted and may not contain every flavour
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, raspberry puree, acidity regulators (E330, E325, E331, E296), peach puree concentrate, blueberry puree, glazing agents (E904, E901, E903), flavourings, grape juice concentrate, concentrates of (spirulina, carrot, black currant, pumpkin, apple, turmeric, hibiscus) for colour, banana puree, lemon puree, pear juice concentrate, watermelon juice concentrate, grapefruit juice concentrate, cherry juice concentrate, colours ( E162, E172, E150a), tapioca dextrin
Nutritional Facts
28g Fruit Mix Bag
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1541kJ/363kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 91 g |
| of which Sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.02 g |