Buttered Popcorn 70g Bag
SKU: W42309
£2.30
Description
70g Grab n' Go bag of Buttered Popcorn flavour beans.
Let Jelly Belly transport you to your favourite movie theater with the authentic taste of our buttered popcorn jelly beans. The fresh popped taste and buttery accents make these jelly beans irresistible.
Let Jelly Belly transport you to your favourite movie theater with the authentic taste of our buttered popcorn jelly beans. The fresh popped taste and buttery accents make these jelly beans irresistible.
Specification
Gluten Free
Gelatine Free
Dairy Free
Fat Free
Peanut Free
Ingredients
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, glazing agents (E904, E901, E903), salt, colour (E172), concentrates of (apple, carrot, turmeric) for colour.
Nutritional Facts
Buttered Popcorn
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1560kJ/368 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| of which Sugars | 68 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.05 g |